Overview

Click on the name of the sessions to show their content

Date: Tuesday, May 21, 2019
09:00-17:00
Tutorial

Tutorials-Details for those registered will follow by May 7 directly by the email you used to register to the conference.

Room: TBC
16:00-19:00
Registration
Hotel Lowes Le Concorde, 1st Level Foyer
17:00-19:00
Welcome Reception
Foyer
Date: Wednesday, May 22, 2019
07:30-17:00
Registration
Foyer
08:00-08:30
Breakfast
Foyer
08:30-09:15
Plenary: Engineering Material Surfaces for Cardiovascular Applications

Ketul Popat, Colorado State University, USA

Chairperson: Diego Mantovani

Room: Suzor
09:15-09:30
Break
09:30-10:30 Session 1a: Future Trends in Repair I

Diego Mantovani,
Jennifer Archibald,
Room: Suzor
09:30-10:30 Session 1b: Functional Polymers I

NM Dorval Courchesne,
Gad Sabbatier,
Room: Borduas
09:30-10:30 Session 1c: Muscoloskeletal I

Isabelle Catelas,
Sofia Gambaro,
Room: Leduc
09:30-10:30 Session 1d: Cells & Regeneration I

Lucie Germain,
Seep,
Room: Pilot
10:30-11:00
Coffee Break
Foyer
11:00-12:00 Session 1a (suite): Future Trends in Repair I

Diego Mantovani, -
Jennifer Archibald, -
Room: Suzor
11:00-12:00 Session 1b (suite): Functional Polymers I

NM Dorval Courchesne, -
Gad Sabbatier, -
Room: Borduas
11:00-12:00 Session 1c (suite): Muscoloskeletal I

Isabelle Catelas, -
Sofia Gambaro, -
Room: Leduc
11:00-12:00 Session 1d (suite): Cells & Regeneration I

Lucie Germain, -
Seep ,
Room: Pilot
12:00-14:00
Lunch
Foyer
12:15-13:45
Annual General Meeting CBS
Room: Suzor
14:00-15:00 Session 2a: Functional Polymers II

Ze Zhang,
Andrea Greschner,
Room: Suzor
14:00-15:00 Session 2b: Cells & Regeneration II

Veronique Moulin,
Human Savoy,
Room: Borduas
14:00-15:00 Session 2c: Vascular

Francois Berthod,
Lily Takeuchi,
Room: Leduc
14:00-15:00 Session 2d: Engineering Aspects

Heather Sheardown,
Qiang Chang,
Room: Pilot
15:00-16:00 Session Poster 1

Foyer
16:00-17:00 Session 2a (suite): Functional Polymers II

Ze Zhang,
Andrea Greschner,
Room: Suzor
16:00-17:00 Session 2b (suite): Bone I

Pascale Chevallier,
Yuan Yao,
Room: Borduas
16:00-17:00 Session 2c (suite): Muscoloskeletal II

Ketul Popat,
Alexane Thibodeau,
Room: Leduc
16:00-17:00 Session 2d (suite): Technical Session on TEM

Jan Ringnalda, PhD principal scientist TEM ThermoFisher Scientific,

Marc André Fortin,
Room: Pilot
17:30-20:30
Student Activity
17:10 Meeting point in the Lobby
Date: Thursday, May 23, 2019
07:30-13:00
Registration
Hotel Lowes Le Concorde, 1st Level Foyer
08:00-08:30
Breakfast
Foyer
08:30-10:00 Session 3a: Cardiac & Vascular

Catherine Levisage,
Ehsan Rezabeigi,
Room: Suzor
08:30-10:00 Session 3b: Surfaces & Interfaces I

Hendra Hermawan,
Fiona Serack,
Room: Borduas
08:30-10:00 Session 3c: Biomimetism I

Jayachandran Kizhakkedathu,
Laura McKiel,
,
Room: Leduc
08:30-10:00 Session 3d: Bone II

Nathalie Faucheux,
Kila Sask,
Room: Pilot
10:00-10:45 Session Poster 2

Foyer
10:45-12:00 Session 3a (suite) : Cardiac & Vascular

Catherine Levisage,
Ehsan Rezabeigi,
Room: Suzor
10:45-12:00 Session 3b (suite) : Surfaces & Interfaces I

Hendra Hermawan,
Fiona Serack,
Room: Borduas
10:45-12:00 Session 3c (suite) : Biomimetism I

Jayachandran Kizhakkedathu,
Laura McKiel,
Room: Leduc
10:45-12:00 Session 3d (suite) : Bone II

Nathalie Faucheux,
Kila Sask,
Room: Pilot
12:00-13:00
Industrial Lunch

Moderator: Dr. Tom Willett (University of Waterloo)

Panelists: Dr. Anis Hadj (CEO, Rheolution), Dr. Mohsen Akbari (Assistant Professor, University of Victoria), Brent Godau (Grad Student, University of Victoria)

Room: TBC
12:00-13:00
Lunch
Room: TBC
13:00-16:30
Traditional Treasure Hunt
Meeting point in the Lobby
16:30-22:00
Sugar Shack Dinner
Meeting point the lobby, first bus departure at 16h30, Last departure TBC
Date: Friday, May 24, 2019
08:00-17:30
Registration
Hotel Lowes Le Concorde, 1st Level Foyer
08:30-09:00
Breakfast
Foyer
09:00-09:45
Plenary: Polysaccharide Hydrogels and Cell Therapies: Application to Osteoarticular Regenerative Medicine

Catherine Levisage, University of Nantes & INSERM, France

Chairperson: Diego Mantovani

Room: Suzor
09:45-10:30 Session Poster 3

Foyer
10:30-12:00 Session 4a: Surfaces & Interfaces II

Alicja Kazek-Kesik,
Kyla Wilson,
Room: Suzor
10:30-12:00 Session 4b: Cells & Regeneration III

Julie Fradette,
Katsuhiro Hosoyama,
Room: Borduas
10:30-12:00 Session 4c: Future Trends in Repair II

Francesco Copes,
David Lomboni,
Room: Leduc
10:30-12:00 Session 4d: Functional Polymers III

Gabriele Candiani,
Capucine Guyot,
Room: Pilot
12:05-13:10
Clinical Workshop Lunch

Moderator: Dr. Houman Savoji (University of Toronto)

Panelists: Dr. Stéphane Bolduc (Professor of Medicine, University of Laval), Dr. Sophie Lerouge (Professor,  Ecole de Technologie supérieure ), Sergio Agustin Diaz Rodriguez (Grad Student, University of Laval)

Room: TBC
12:05-13:10
Lunch
Room: TBC
13:15-14:00
Special Plenary Lecture: GP$ : Wayfinding through the funding landscape

Christopher Yip, University of Toronto

Chairperson: Diego Mantovani

Room: Suzor
14:00-14:15
Break
14:15-15:45 Session 5a: NSERC Funding Opportunities

A presentation covering NSERC news; program and policy updates; an overview of Alliance; results from the 2019 Discovery Grants competition; and tips for applying to the Discovery Grants Program. Representatives from NSERC will be happy to answer questions and engage in discussions with attendees regarding NSERC programs. The session will be given by Natalie Weiskopf, Team Leader of Engineering in Research Grants at NSERC. The current Group Chair of the Materials and Chemical Engineering Evaluation Group, Dr. Diego Mantovani, and his predecessor Dr. Christopher Yip, will also be on hand to share their insights into the Discovery Grants Program.

Christopher Yip,
Diego Mantovani,
Room: Suzor
14:15-15:15 Session 5b: BioPrinting

Corinne Hoesli,
Dimitria Camisao,
Room: Borduas
14:15-15:30 Session 5c: Natural Polymers I

Jesse Greener,
Anna Kornmuller,
Room: Pilot
14:15-15:15 Session 5d: Biomimetism II

Adetola Adesida,
Patricia Comeau,
Room: Pilot
15:15-16:00 Session Poster 4

Foyer
16:00-17:00 Session 5a (suite): Ophtalmic

Katheryne Grandfield,
Ali Babar,
Room: Suzor
16:00-17:00 Session 5b (suite): Natural Polymers II

Fabio Variola,
Vincent Roy,
Room: Borduas
17:00-17:30
Closing Ceremony

Presentation Awards

Room: Suzor